טיפול משפחתי

פוסט: טיפול משפחתי

טיפול מערכתי משפחתי מתבסס על החשיבה מערכתית המתבוננת במשפחה כיחידה רגשית. הפיתוח של טיפול מערכתי משפחתי מבוסס על התיאוריה הגורסת כי אנשים הם חלק בלתי נפרד מרשת מערכות היחסים שלהם.

הטיפול משפחתי במכון שלם מבוסס על האמונה כי המשפחה היא מערכת חברתית ייחודית עם מבנה משלה ודפוסי תקשורת משלה. דפוסים אלה נקבעים על ידי דברים רבים, כוללים את האמונות של ההורים וערכיהם, אישיותם של כל בני המשפחה, ואת השפעתה של המשפחה המורחבת (סבא וסבתא, דודות ודודים). כתוצאה מהמשתנים הללו, כל משפחת מפתחת אישיות ייחודית משלה שהיא חזקה ומשפיעה על כל חבריה. טיפול משפחתי מבוסס על התפיסה כי קושי אצל אחד מבני משפחה יכול להיות סימפטום של בעיה גדולה יותר במשפחה. כל שינוי באחד מחברי המשפחה משפיע על מבנה המשפחה וכל בן משפחה בנפרד. מומחים בתחום המשפחתי מערכתי תמיד רואים את כל המשפחה.

המטפל המשפחתי מלמד את בני משפחה כיצד משפחות מתפקדות באופן כללי, הוא עוזר למשפחה לזהות קונפליקטים וחרדות ומסייע למשפחה לפתח אסטרטגיות כדי לפתור אותם. הטיפול מחזק את כל בני המשפחה כדי שיוכלו לעבוד על הבעיות שלהם יחד. מלמד דרכים להתמודד קונפליקטים ושינויים בתוך המשפחה בצורה שונה. במהלך הפגישות הטיפוליות נעשה שימוש בנקודות החוזק של המשפחה כדי לסייע להם להתמודד עם הבעיות שלהם. כל חבר במשפחה לוקח אחריות על הבעיות. חלק מבני המשפחה ייתכן שיהיו צורך לשנות את התנהגותם יותר מאחרים. טיפול משפחתי הוא סוג של טיפול פעיל מאוד, בני המשפחה מקבלים לעתים קרובות מטלות. לדוגמא, הורים עשויים להתבקש להאציל יותר סמכויות לילדיהם. מספר ההפעלות הנדרשות משתנה, בהתאם לאופי הבעיות ולנכונות בני המשפחה להשתתף בטיפול. המשפחה והמטפל מגדירים מטרות הדדיות ודנים במשך זמן הצפוי להשגת המטרות. לא כל בני המשפחה משתתפים בכל מפגש.

למה ניתן לצפות מטיפול משפחתי ?
לאחר טיפול משפחתי בני המשפחה לומדים יותר על עצמם ועל האופן בו מתרחשים האירועים המשפחתיים שלהם. רמת המתח המשפחתי יורדת ותפקוד המשפחה וההתמודדות עם קשיים, קונפליקטים ואירועים שונים משתפרת. ההתערבות המשפחתית משמשת בהצלחה לטיפול בסוגים רבים ושונים של משפחות במצבים רבים ושונים, כוללים סכסוך בתוך מערכת היחסים של ההורים, התמודדות עם בעיות התנהגות של ילדים או בבית הספר ועוד.

חלק מהמשפחות מבקשים סוג זה של טיפול כאשר הם צופים שינוי משמעותי בחייהם. לדוגמא, גבר ואישה שיש להם שני ילדים מנישואים קודמים יכולים ללכת לטיפול משפחתי כאשר הם מתחתנים כדי לעזור לכל בני המשפחה ללמוד כיצד לחיות יחד. טיפול משפחתי שימושי בהתמודדות עם בעיות ביחסים בתוך המשפחה ויכול לסייע בהפחתת תסמינים כגון הפרעות אכילה או בעיות שימוש באלכוהול. על מנת לקבל תוצאות טובות יותר, כל בני המשפחה צריכים לעבוד יחד עם המטפל כלפי מטרות משותפות. אבל אם חבר אחד מסרב להשתתף במפגשים, בני משפחה אחרים עדיין יכולים ליהנות על ידי השתתפות.

במכון שלם ניתן טיפול משפחתי מערכתי ע"י מומחים בתחום. אנו מטפלים במשפחות במצבי חיים המהווים אתגר וקושי למשפחה ובעיקר במשפחות במצבי שינוי ובמצבי קונפליקט בעצמיות גבוהה.

(קרא עוד)

שתף את הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email