הערכת מסוכנות

פוסט: הערכת מסוכנות

כשאדם מעורב במעשה אלימות או בפגיעה מינית כלשהי, גם אם שילם את חובו לחברה, קיבל עונש וריצה אותו, עלול להתעורר החשש שהוא יתנהג שוב כבעבר. במצבים כאלה עשוי להתבקש אותו אדם לבצע הערכת מסוכנות, על מנת לנסות ולהבין מה הזיכויים שיחזור לסורו ויתנהג שוב בצורה מסוכנת.

מטרתה של הערכת מסוכנות היא לקבוע האם הנבדק מסוכן לחברה באופן כללי, או למישהו ספציפי, כשלרוב מדובר בבני המשפחה. גם אם עולה חשש למסוכנות, לרשויות אין את המשאבים המתאימים על מנת להשגיח על אותו אדם 24 שעות ביממה. ההערכה אמורה לקבוע אם יש ממש בחשד, ואם כן, לתת המלצות כיצד כדאי לנהוג.

מי יכול להחליט ולבצע הערכת מסוכנות ואיך זה נעשה?

הגורמים שיכולים להורות על ביצוע הערכת מסוכנות לאדם מסוים הם בתי המשפט, רשויות הרווחה, בתי סםר ומוסדות חינוך אחרים, וגם אנשים פרטיים. מי שמופנה לביצוע הערכת מסוכנות מתאים בדרך כלל לאחד מהפרופילים הבאים:

  • אסירים המרצים את עונשם או אמורים להשתחרר, שהיו מעורבים בתקריות אלימות או בעבירות מין
  • כנ"ל לגבי מאושפזים במוסדות לבריאות הנפש
  • גברים או נשים אשר הוגשה נגדם תלונה על איומים, הטרדה או אלימות, לפעמים גם ללא הוכחות
  • ילדים או בני נוער שהועברו למסגרות מיוחדות עקב התעללות מינית, אלימות במשפחה, מעורבות בפלילים או בעיות נפשיות

את האבחון מבצעים לרוב מספר אנשי מקצוע, שאיחוד ושקלול מסקנותיהם מביא להמלצה שניתנת בסוף האבחון. פסיכיאטר ופסיכולוג קליני מבצעים הערכה של המצב הנפשי של הנבדק, ושל האפשרות להתנהג בצורה מסוכנת על פי מבנה האישיות שלו, ופעמים רבות מצטרף לתמונה גם עובד סוציאלי שמביא את המצב המשפחתי, הכלכלי ואת סביבת המחייה הכללית של הנבדק.

הערכות אנשי המקצוע יסתכמו לאבחון מסוכנות בשלוש רמות אפשריות. נבדק שאובחן ברמת מסוכנות גבוהה יורחק מהגורם אותו הוא מסכן. אם זה אדם ספציפי או בן משפחה יומלץ על צו הרחקה או על אמצעים אחרים, ואם נמצא מסוכן באופן כללי לחברה, יורחק למוסד סגור. נבדק שאובחן ברמת מסוכנות בינונית או נמוכה יישלח להתליך שיקום וטיפול, לפעמים גם ללא הרחקה.

הערכת מסוכנות לאובדנות

הערכת מסוכנות מסוג נוסף היא הערכת מסוכנות לאובדנות. זהו אבחון שנעשה לרוב לילדים, אך יכול להיעשות גם למבוגרים, אשר שיתפו את סביבתם באמירה אובדנית. אם בבית הספר שומעים ילד מביע רצון להתאבד, הם חייבים לשלוח אותו באופן מיידי לאבחון מסוג זה.

מאחורי הערכות המסוכנות השונות עומד הרצון למנוע פגיעה של אדם בעצמו או באחרים. אמירות שונות, איומים ומילים שנזרקות באוויר – כל אלו נלקחים מאוד ברצינות, מתוך העדפה של הרשויות לנקוט עודף זהירות על פני שאננות שעלולה להסתיים באסון.

שתף את הפוסט

דילוג לתוכן