אבחונים לאספרגר

פוסט: אבחונים לאספרגר

הביטוי העדכני לתסמונת אספרגר הנו הפרעה על הספקטרום האוטיסטי  או הפרעת תקשורת ראשונית, כאשר הלוקים בהן מתנהלים בתפקוד גבוה. תסמונת אספרגר נפוצה בעיקר אצל גברים, והלוקים בה הם בדרך כלל בעלי אינטלגנציה הממוצעת ומעלה. למרות המודעות ההולכת וגדילה לסינדרום זה, גם כיום אנו נתקלים במקרים רבים בהם ניתנות אבחנות לא מתאימות, עד אשר מגיע הילד לאבחון.

כאמור, הלוקים בתסמונת זו עשויים להיות בעלי רמה קוגניטיבית גבוהה, , אך הקושי העיקרי הוא בקריאת מצבים חברתיים זאת בשל המורכבות של מצבים אלה שאינם עובדות חד משמעיות. כתוצאה מכך, הם לא מצליחים לפרש הבעות פנים כראוי, קשה להם להבין בדיחות או שקרים, דימויים ושימוש בדמיון. כל אלו מקשים עליהם לתקשר עם הסביבה ולייצר קשרים.

אבחונים לאספרגר – מה הם כוללים

אבחונים לאספרגר נעשים על ידי צוות מקצועי ובאמצעות אוסף שאלונים, תצפיות ומבחנים. אך הראשונים שיזהו שמשהו לא בסדר הם ההורים והמורים במוסדות החינוך. חשד לאספרגר צריך לעלות אם הילד בעל יכולת מילולית טובה אך מתקשה בתקשורת שאינה מילולית, אם הוא לא מייצר קשרים חברתיים, ואם אין לו עניין ברוב הנושאים שמעסיקים את בני גילו, ולעומת זאת מתעניין מאוד בתחומים יוצאי דופן.

האבחון המקצועי לאספרגר כולל מספר נושאים שנבחנים:

  • היכרות כללית עם הילד – בחינת המצב הבריאותי שלו, היסטוריה רפואית, דיווח של הגורמים המקצועיים על מצבו בלימודים, מצבו החברתי בבית הספר ועוד.
  • אבחון פסיכולוגי – בוחן את התפקוד הקוגניטיבי של הילד על כל מרכיביו בתחומים המילוליים והביצועיים. כן יתייחס האבון למרכיבים של יצירת קשר ומאפיינים רגשיים.
  • אבחון פסיכיאטרי – בוחן את הנטיות ההתנהגותיות של הילד, המרכיבים הגופניים, .תופעות כגון, דיכאון או חרדה, ועוד.
  • אבחון המיומנויות התקשורתיות שלו – איך הוא מתקשר ברמה המילולית וברמה הלא מילולית.

חלק מהאבחונים מתבצעים על ידי שאלונים וחלקם על ידי צפייה של הצוות המקצועי בפעילות של הילד עם בני משפחתו.

יש לציין כי האבחנה נקבעת באמצעות שילוב של ההערכה הפסיכולוגית והפסיכיאטרית והיא למעשה אבחנה רפואית

טיפול בתסמונת אספרגר

מבחינת טיפול בתסמונת אספרגר, אין שיטת טיפול שמובילה לריפוי או להעלמת התסמונת, אבל ישנן שיטות שעוזרות להתמודד עם התופעות השונות שמגיעות איתה. אחת השיטות היא טיפול בכדורים פסיכיאטריים שעוזרים לדיכאונות או חרדה מהם עלול לסבול ילד (או בוגר) הלוקה באספרגר. הכדורים גם מרגיעים התנהגויות חזרתיות או כפייתיות שעשויות להגיע עם התסמונת.

שיטות אחרות מציעות ליווי התנהגותי או תקשורתי שנועד ללמד את הילד להבין טוב יותר מצבים חברתיים שונים ולהצליח להגיב אליהם טוב יותר בעתיד. אמנם אין דרך לרפא את התסמונת, אבל ביצוע אבחונים לאספרגר הכרחיים לשם הבנת הדרך הטיפולית שתקל על התמודדותו של הלוקה בתסמונת ככל האפשר.

שתף את הפוסט

דילוג לתוכן