ילדים קוגניטיבי התנהגותי CBT

פוסט: ילדים קוגניטיבי התנהגותי CBT

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים

הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי (CBT – Cognitive Behavioral Therapy) מיועד לסייע לילדים להתמודד עם רגשות, מחשבות והתנהגויות שנחווים כמפריעים או שגורמים למצוקה לילד או לבני משפחתו.

מדובר בטיפול ממוקד מטרה, אשר מטרותיו נקבעת בפגישות הראשונות. בהמשך עובד המטפל עם הילד באופן ממוקד על המטרה שנקבעה. לרוב, מדובר בטיפולים קצרי מועד הנמשכים מספר חודשים.

העבודה בטיפול מתמקדת בשני מישורים: במישור הקוגניטיבי (החשיבתי), המטפל והילד מזהים דפוסי חשיבה לא אדפטיביים או לא רציונאליים שיש לילד (כגון: "אין סיכוי שאצליח במבחן", "אין לי אף חבר"). בהמשך, מסייע המטפל לילד להבין כי מחשבות אלה אינן תמיד נכונות, ולהחליף אותן במחשבות פחות שליליות וכוללניות (כמו: "לפעמים אני מצליח במבחנים, בעיקר אם אני לומד היטב", "רוב הילדים בכיתה לא חברים שלי, אבל בכל זאת יש כמה שכן").

במישור ההתנהגותי, המטרה היא לשנות דפוסי התנהגות שגורמים למצוקה, ולחשוף את הילד באופן הדרגתי ומבוקר להתנהגויות אשר מהן הוא נמנע עד עתה כי נחוו כמסוכנות או שליליות (למשל, ילד שנשאר בכיתה בהפסקות ולא שיחק עם חברים מפחד שיידחה על ידי חבריו).

הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי נמצא כיעיל בטיפול במגוון מצבים כגון פחדים ספציפיים (פחד מכלבים, פחד מטיסות, וכדומה), חרדה חברתית וביישנות קיצונית, הפרעות טורדניות כפייתיות (OCD), ועוד.

הפגישות מתרחשות לרוב בתדירות של אחת לשבוע, ונמשכות כ-50 דקות, אם  כי לעיתים יש צורך לשנות את תדירות הפגישות או את משכן. אולם, הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי אינו מוגבל רק למה שמתרחש בתוך חדר הטיפול, ולעיתים קרובות הילד יתבקש לבצע מטלות גם מעבר לשעות הטיפול.

ברוב המקרים, במקביל לפגישות עם הילד יתקיימו גם הדרכות הורים. לעיתים יתעורר גם צורך בעבודה עם צוות הגן או בית הספר, או עם גורמים נוספים הרלוונטיים לחיי הילד.

 

שתף את הפוסט

דילוג לתוכן