03-9642623
תפריט
הערכה פסיכיאטרית

הערכה פסיכיאטרית

הערכה פסיכיאטרית

במכון שלם אנו עורכים הערכות פסיכיאטריות לילדים, מתבגרים ומבוגרים וזאת במצבים בהם נדרשת הערכה זו בנוסף להערכות הפסיכולוגיות.

הערכות פסיכיאטריות במכון שלם ראשל"צ, לילדים ומבגרים נערכות כאשר נדרשת אבחנה על הספקטרום האוטיסטי, הערכה להפרעת קשב וריכוז, הערכה של דיכאון או חרדה והמלצה על טיפול תרופתי.

בנוסף נערכות הערכות פסיכיאטריות במידה ונדרשות בהערכת מסוכנות במסגרת אבחוני מסוגלות הורית או במסגרת הערכות בתחום הפלילי.

מהי הערכה פסיכיאטרית?

אבחון פסיכיאטרי מעניק למטופל ולפונה לאבחון חוות דעת פסיכיאטרית. מסמך זה נכתב על ידי פסיכיאטר ומהווה חוות דעת רפואית. נוסף לכך, למסמך זה ישנו תוקף משפטי. לרוב האבחון מתבצע במפגש אחד, זהה לכל המטופלים. גם לילדים וגם למבוגרים. ההליך הינו ראשוני ביותר ואינו תלוי בסיבת ההגעה למרפאה או לגורם המפנה. כאשר באים לבצע הערכה פסיכיאטרית, נעשה זאת על ידי ראיון אבחוני ובדיקה קלינית. הערכה פסיכיאטרית היא הכלי המרכזי והראשוני בטיפול הפסיכיאטרי. פרט לראיון, האבחון כולל ניתוח הסתכלות בפונה לאבחון, תיאור מצבו הנפשי. זה ינותח על פי הדיבור וההתנהגות של המטופל.

הכלי הראשון והחשוב ביותר בטיפול, הוא הריאיון הראשוני. כאשר אדם מעוניין לקבל הערכה מפסיכולוג, אחד הדברים החשובים ביותר היא הכנות שלו. לכן, כאשר ימסור את המידע, חשוב שתהיה אווירת אמון. תחושת בטחון, לרוב נובעת מאופן ההקשבה של המטפל, הבנתו והתקשורת האמפתית.

איזה מידע צריך לספק בראיון ההערכה?

הפסיכיאטר בעת האבחון, מחפש פרטים מהביוגרפיה ההתפתחותית של המטופל. זאת בכדי לבדוק את מצב המטופל בהקשרים שונים וגם את הגורמים למצבו. הרעיון הוא למצוא גורמים ו/או זרזים למצב הנפשי של המטופל, וגם להעריך את תפקוד המטופל בסביבתו. על כן, במהלך ההערכה הראשונית, מראיין והמרואיין יציגו עצמם. על המטופל בשלב הזה, לספק נתונים דמוגרפיים בסיסיים נרחבים.

מהם הגורמים שמשפיעים על ההערכה?

המידע שדרוש למטפל על מנת לבצע הערכה פסיכיאטרית ראשית קשור להסברים ביולוגיים. הפרעות גנטיות, והיסטוריה משפחתית של מחלות נפש, אך לא זאת בלבד, גם מחלות מערכתיות, מחלות אורגניות והשפעות רעילות בסביבת העבודה או סביבת חיוו של המטופל. לאחר מכן, ייבדק הסטטוס המשפחתי, היחסים האישיים, גם כיום וגם בילדות. בנוסף, המצב החברתי, היחסים החברתיים יכולים להיות כלי מפתח בהערכה הפסיכיאטרית. מידע זה, בנוסף להערכות הפסיכולוגיות ולמידע האישי של המטופל (תפקוד, התמודדות עם לחץ, חרדות וכו') יאפשר לבצע הערכה פסיכיאטרית כהלכה.

מעוניין לקבל פרטים אודות הערכה פסיכיאטרית? 
צור עמנו קשר

צרו קשר